Reflukshaigus

Reflukshaigus on tõsine haigus, mille puhul tõuseb maohape maost söögitorru.

Mees valudega rinnusKui seda ei ravita, võib pikaajaline söögitoru limaskesta kokkupuude maohappega viia söögitoru limaskesta põletiku ehk ösofagiidi tekkeni. Kujunevad söögitoru limaskesta muutused võivad olla hiljem söögitoruvähi üheks tekkepõhjuseks.

Reflukshaiguse pikem nimetus on gastroösofageaalne tagasivooluhaigus, inglise keeles Gastro Esophageal Reflux Disease, lühendatult GERD.

Kuidas reflukshaigust ära tunda ?

Kui Teil esineb mõni allpooltoodud sümptomidest, peaksite oma arstiga ühendust võtma. Arst teeb kindlaks, kas vaevused on tingitud reflukshaigusest või mõnest muust tervisehäirest.

Kõigil inimestel ei põhjusta reflukshaigus ühtemoodi vaevusi, seetõttu tuleks oma vaevusi jälgida ning seejärel arutada oma arstiga ravi võimalusi. Ainult arst oskab otsustada, milline raviskeem on Teie jaoks sobiv.

Kõrvetised

Paljud inimesed kirjeldavad kõrvetisi kui põletavat tunnet rinnaku taga, mis liigub kaela ja kurgu suunas. Mõnel esineb kibedat või haput maitset kurgu tagaosas. Põletav valu ning survetunne võivad kesta mitu tundi ning süveneda pärast söömist.

Refluks

Refluksi all mõistetakse kibedat või haput maitset suus, mida põhjustab maohappe tagasiheide söögitorru. Söögitoru on kurku ja magu ühendav toru, mille kaudu toit makku jõuab. Refluks ei ole oksendamine!

Neelamisraskus 

Neelamisel tekkiv ebamugavustunne (düsfaagia) või valu (odünofaagia) on reflukshaiguse tüüplised sümptomid. Düsfaagiat kirjeldatakse sageli kui tunnet, et toit jääb teel suust makku söögitorru kinni. Odünofaagia on terav rinnakutagune valu, mis tekib toidu neelamisel. Odünofaagia võib olla nii valulik, et patsient kardab süüa ning pole võimeline sööma. Kui teil esineb neelamisraskus, mida pole varem olnud, peaksite alati arsti poole pöörduma.

Rinnakutagune valu

Reflukshaigusest põhjustatud rinnakutagune valu võib olla terav või tuim ning võib kiirguda kaela, kätesse ja selga.

Hingamisteede vaevused

Reflukshaigusest põhjustatud hingamisteede vaevusi esineb 10%-l reflukshaiguse all kannatavatest täiskasvanutest. Kui tagasiheidetud maosisaldis liigub piisavalt kõrgele, satub ta hingamisel kõrisse ja kopsu. Hingamisteede vaevuste hulka võivad kuuluda:

  • astma,
  • krooniline köha,
  • ärritusköha, pidev köhatamine
  • bronhiit.
Halb hingeõhk ja igemehaigus

Reflukshaiguse korral võib suhu sattunud maohape põhjustada süljeerituse suurenemist, igemete haigusi ning kaariest.

Häälekähedus ja kurguvalu

Maohappe poolt põhjustatud kõri kahjustus võib tekitada:

  • hääle kähedust,
  • kurgupõletikku ehk larüngiiti,
  • kurguvalu,
  • surve või takistusetunnet kurgus, mis sarnaneb tundele, mis tekib enne nutma hakkamist nn klomp kurgus.
Kõrvavalu 

Maohappest põhjustatud kahjustus võib tekitada ka kõrvavalu.

Korduma kippuvad küsimused

Kas öised kõrvetised viitavad ka reflukshaigusele?

Umbes pooltel reflukshaigusega patsientidel esinevad öised kõrvetised. Kui Teil on vaevused üle 2 korra nädalas, on suure tõenäosusega tegemist reflukshaigusega ning Teil tuleks pöörduda arsti vastuvõtule.

Kas sagedane köhatamine ja hommikune kähe hääl võivad olla tingitud refluksist?

Suure tõenäosusega on need kaebused tekkinud maohappe refluksist kurku. Selle tagajärjel võib välja kujuneda neelu- ja kurgupõletik. Kurgupõletiku põhjuseid võib olla mitmeid, reflukshaigus võib olla üks nendest. Kui kaebused on püsivad, tuleks pöörduda arstile, et selgitada välja haiguse põhjus.